• Czeski
Tydzień Europejski w Wałbrzychu 1 – 7 maja 2004
21.04.2004
Tydzień Europejski w Wałbrzychu 1 – 7 maja 2004

Już po raz czwarty w Wałbrzychu, na początku maja, będziemy świadkami wydarzeń mających związek z Unią Europejską i Obchodami Dnia Europy. W tym roku jednak, ze zrozumiałych względów, bo przecież stajemy się państwem Unii Europejskiej, imprez będzie znacznie więcej niż w latach ubiegłych latach i będą one miały charakter nie tylko festynów kulturalno - rekreacyjnych.

Tydzień Europejski w Wałbrzychu rozpocznie się w dniu akcesji Polski do Unii Europejskiej, 1 maja, w sobotę. W tym dniu na stadionie przy ulicy Kusocińskiego, na Piaskowej Górze, odbędzie się "Biesiada Europejska". Otworzy ją koncert zatytułowany Wspólna Europa z udziałem Chóru Frankofonów oraz Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych.

Następnie do późnych godzin wieczornych grać będą zespoły młodzieżowe z naszego regionu, a także grupy z miast partnerskich Wałbrzycha - Freiberga i Hradca Kralove. Równocześnie z prezentacjami muzycznymi trwać będzie blok konkurencji sportowo - rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych. Kto będzie miał ochotę i trochę odwagi, będzie więc mógł spróbować swoich sił w takich konkurencjach jak wyścigi na szczudłach, tory przeszkód i wielu innych. Dla najlepszych organizatorzy przygotowali sporo bardzo atrakcyjnych nagród. Można będzie również spróbować nauczyć się Gry w Bulę, która jest narodową grą Francuzów. Zajęcia poprowadzi Klub Bularzy "Petangue". Przez cały czas trwania Biesiady Europejskiej czynny będzie także Park Zabaw dla dzieci oraz wiele stoisk gastronomicznych.

4, 5 oraz 6 maja będą dniami, w trakcie których w Zamku Książ, odbywać się będą seminaria poświęcone różnym zagadnieniom, związanym z Unią Europejską. Na wtorek 4 maja przygotowano spotkanie dla samorządowców. Wykładowcami będą przedstawiciele Komitetu Europejskiego w Polsce i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Zapowiedziany jest także udział Witolda Sartoriusa - doradcy przedakcesyjnego Ministerstwa Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej. Pracownicy urzędów będą mieli okazję dowiedzieć się jak w rzeczywistości nasza administracja jest przygotowana do współpracy z instytucjami unijnymi, a także co ze strony samorządów lokalnych należy jeszcze zrobić, na co zwrócić uwagę w działaniach urzędów, żeby skutecznie korzystać z funduszy Unii Europejskiej.

Również we wtorek oraz w środę odbywać się będzie cykl seminariów, przeznaczonych dla nauczycieli, dziennikarzy i bibliotekarzy. Będą one związane ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Zdobyta w ich trakcie wiedza ma posłużyć przedstawicielom tych właśnie grup zawodowych w rzetelnym informowaniu o roli, zadaniach i znaczeniu Parlamentu Europejskiego. Zajęcia poprowadzą wykładowcy Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości oraz Centrum Euro Info. Godne podkreślenia jest, że Urząd Miejski wspólnie z Komitetem Europejskim w Wałbrzychu przygotował projekt na organizację tego właśnie bloku spotkań, który uzyskał dotację z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Środa będzie bardzo szczególnym dniem Wałbrzyskiego Tygodnia Europejskiego, ponieważ w tym właśnie dniu będziemy gościli kilkunastoosobową delegację urzędników Parlamentu Europejskiego. Można tu mówić o pewnego rodzaju wyróżnieniu, gdyż Wałbrzych będzie jedynym miastem Dolnego Śląska, które odwiedzą urzędnicy Unii Europejskiej, podczas swojego dwutygodniowego pobytu w Polsce. Jest to zasługa Stowarzyszenia Komitet Europejski w Wałbrzychu, które ściśle współpracuje Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Warszawie. Goście wezmą udział w seminariach odbywających się w tym dniu w Zamku Książ, będą rozmawiali z nauczycielami i uczniami szkół średnich, ale spotkanie z nimi będzie miało charakter otwarty. Przyjść może każdy i zadać dowolne pytanie, byle by tylko miało ono związek z działalnością Parlamentu Europejskiego.

Ostatnie seminarium zostało zaplanowane na czwartek, a będzie ono przeznaczone dla przedsiębiorców. Specjaliści z Ministerstwa Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej, Europejskiej Unii Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Poseł Zbigniew Chlebowski, będą mówili o możliwościach korzystania z funduszy unijnych przez firmy, a także o zasadach funkcjonowania polskich małych i średnich przedsiębiorstw po wejściu polski do Unii Europejskiej

Tydzień Europejski w Wałbrzychu zakończy się w sobotę 7 maja obchodami Dnia Europy oraz Europejskiego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Ta impreza, mająca charakter festynu dla dzieci i młodzieży, odbędzie się podobnie jak inauguracja Tygodnia Europejskiego, na stadionie przy ulicy Kusocińskiego. Wszystko rozpocznie się znaną już mieszkańcom Wałbrzycha z lat poprzednich, barwną Paradą Europejską, przygotowaną przez młodzież szkolną, która przejdzie ulicami Piaskowej Góry. Tym razem poprowadzi ją Teatr Prawdziwy z Bielawy. Potem rozpocznie się zabawa. Będą konkurencje sportowe, występy muzyczne, a także warsztaty z zakresu rękodzielnictwa artystycznego - wyrabiania garnków z gliny i malowania na porcelanie. Podczas festynu rozstrzygnięty zostanie konkurs dla szkół na prezentację teatralną "Europa w oczach dzieci".

Organizatorzy, a więc Dział Promocji i Integracji Europejskiej Urzędu Miejskiego zapraszają wszystkich mieszkańców Wałbrzycha do udziału w imprezach przygotowanych w ramach Wałbrzyskiego Tygodnia Europejskiego.

Program imprezy

Archiwum wiadomości »