• Czeski
niedziela, 5 lipca 2020
05.02.2020
Wydarzenia w Starej Kopalni

Podsumowanie Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka 2019, energetyczny koncert Darii Zawiałow, promocja Wałbrzycha i jego atrakcji w górskich kurortach Dolnego Śląska oraz kolejna Rodzinna Niedziela. Tak w skrócie można podsumować miniony tydzień w Starej Kopalni. A to nie koniec ciekawych wydarzeń, które proponuje wałbrzyska instytucja.

30 stycznia w Klubie Muzycznym Montownia odbyło się podsumowanie piątej edycji Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka, który miał miejsce w pierwszym tygodniu grudnia 2019. W spotkaniu uczestniczył prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia Jan Jędrasik, przedstawiciele Wałbrzyskich Stowarzyszeń Górniczych, partnerzy wydarzenia, wolontariusze z wałbrzyskich szkół oraz media lokalne. W krótkiej prezentacji podsumowano tygodniowy festiwal, który stanowi najważniejszą imprezę w kalendarzu instytucji, a jego celem jest celebrowanie tradycji górniczych oraz przekazywanie wiedzy i historii wałbrzyskiego górnictwa młodszym pokoleniom. Było to 7 dni wypełnionych wydarzeniami skierowanymi do szerokiego grona odbiorców, których liczba wyniosła aż 4 000. Czwartkowe spotkanie było okazją nie tylko do podsumowania wydarzenia, ale również do podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w jego organizację.

Piątkowy wieczór był pełen wrażeń, które zapewniła licznie zgromadzonej publiczności jedna z najpopularniejszych wokalistek polskiej sceny muzycznej – Daria Zawiałow. Uczestnicy koncertu mogli usłyszeć największe hity piosenkarki jak „ Punk Fu” czy „Hej Hej!”. Nie obyło się również bez bisu. Bilety na to wydarzenie wyprzedały się na kilka tygodni przed koncertem. W tym miesiącu w Starej Kopalni wystąpią jeszcze reprezentanci polskiej sceny hip-hopowej – Tymek (21.02.2020) oraz Kali (28.02.2020).

Weekend był intensywnym czasem promocji – Stara Kopalnia była obecna podczas wyjątkowej imprez Ski Retro Festiwal w Szklarskiej Porębie, gdzie uczestnicy wydarzenia chętnie zapoznawali się z ofertą Wałbrzycha oraz brali udział w konkursie górniczym. Kolejnym miejscem był stok Biały Jar w Karpaczu, gdzie obiekt również promował miasto i jego atrakcje.

Podczas Rodzinnej Niedzieli uczestnicy mogli skorzystać z zajęć muzealnych Szychta Fuksów, czyli pierwsza zmiana młodych górników. W trakcie zajęć dzieci wraz z rodzicami mieli okazję do poznania szczegółów pracy górnika.

Bieżący tydzień w Starej Kopalni zapowiada się obiecująco:

7.02., godz. 19.00 – Koncert Karoliny Tuz (Kawiarnia Sztygarówka)
Karolina Tuz to wokalistka, pianistka, kompozytorka, aranżerka i producentka – absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu. Jej muzyka to miks soulu, bluesa, muzyki świata, dźwięki, które od pierwszych chwil słuchania stają się bardzo bliskie. W wieczornym półmroku postindustrialnej kawiarni, w wyjątkowym składzie, zabrzmią jeszcze bliżej. Bilety dostępne na stronie internetowej Starej Kopalni oraz bezpośrednio w Kawiarni Sztygarówka.
8.02., godz. 12.00 – Warsztaty origami w Starej Kopalni
W związku z wystawą „Harmony” Marcina Ryczka Stara Kopalnia organizuje wraz z Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA bezpłatne warsztaty origami. Żurawie, które powstały w trakcie warsztatów będą stanowić integralną część wystawy, której otwarcie nastąpi 21 lutego. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: edukacja@starakopalnia.pl lub 74 667 09 12.

8.02., godz. 19.00 – Nocne Zwiedzanie Starej Kopalni z biesiadą górniczą
Pierwsza w tym roku edycja Nocnego Zwiedzania. Jego wyjątkowość polega na tym, że uczestnicy mogą poczuć się jak górnicy wykonując w podziemiach górnicze prace. Nad przebiegiem czuwają oczywiście przewodnicy – byli górnicy. Po ciężkiej pracy na uczestników czeka biesiada z poczęstunkiem, muzyką na żywo, wspólnym śpiewaniem i górniczymi anegdotami. Oferta skierowana jest do osób powyżej 16. roku życia. Bilety dostępne na www.starakopalnia.pl. Liczba miejsc ograniczona. Na kolejną edycję instytucja zaprasza już w przyszłym tygodniu – 14 lutego.

8-23.02.2020 – Wystawa pająków i skorpionów w Starej Kopalni
Ekspozycja, która będzie się składać z 35 żywych okazów, pozwoli zgłębić wiedzę o niezwykłych stworzeniach oraz zobaczyć z bliska egzotyczne gatunki, rzadko spotykane w życiu codziennym. O każdej pełnej godzinie śmiałkowie mogą potrzymać niegroźnego pająka na ręce, a opiekun wystawy odpowie na wszystkie pytania i zainteresuje ciekawostkami ze świata pajęczaków. Wydarzenie jest biletowane, zakup biletów jest możliwy bezpośrednio przy wejściu na ekspozycję.

9.02., godz. 11.00 – Rodzinna Niedziela w Starej Kopalni
Podczas kolejnej Rodzinnej Niedzieli uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach zdobniczych w Centrum Ceramiki Unikatowej. Jest to znakomita zabawa dla całej rodziny. Bilety dostępne na stronie internetowej Starej Kopalni.

9.02., godz. 18.00 - Oscar Nominated Short Films 2020 (Kawiarnia Sztygarówka)
Trzecia już edycja pokazu filmów krótkometrażowych w Starej Kopalni. Oscar Nominated Shorts 2020 to świetna okazja, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym na świecie, skumulowanym w wyjątkowe doświadczenie filmowe. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.starakopalnia.pl. Wstęp wolny.

W następnym tygodniu Stara Kopalnia zaprasza na Święto Zakochanych – o godzinie 18.00 w Kawiarni Sztygarówka odbędzie się walentynkowy wieczór z poezją śpiewaną i mówioną w wykonaniu Sandry i Artura Ciempy oraz zaproszonych gości. Dodatkowo dla wszystkich zakochanych aromatyczna herbata Gorąca Barbara będzie w promocyjnej cenie. O godzinie 19.00 rozpocznie się walentynkowa edycja Nocnego Zwiedzania z biesiadą górniczą.

Archiwum wiadomości »
Prześlij zdjęcie, zgarnij nagrody