• Czeski
  • Angielski
  • Francuski
  • Niemiecki
  • Polski
Imieniny: Klary, Romana i Rozyny
niedziela, 9 sierpnia 2020
Zobacz w Wałbrzychu

Oprócz atrakcji związanych z naturalnym położeniem miasta, możemy się też poszczycić 700 - letnią historią i, co za tym idzie, licznymi zabytkami - najciekawsze z nich to:

Zamek KSIĄŻ

Zamek Książ jest jednym z największych zamków w Polsce i Europie i jednocześnie największym zamkiem na Dolnym Śląsku. Zbudowany na urwistym skalnym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m., otoczony głęboką kotliną porośniętą lasem. Niegdyś nazywany był „perłą Śląska”, a także „zamkiem z bajki”. Położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego jest budowlą charakteryzującą się różnymi stylami architektury, posiadającą ponad 400 pomieszczeń.
Adres: ul. Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych
Informacja dla zwiedzających: tel.: 74 66 43 872 / e-mail: info@ksiaz.walbrzych.pl bądź tel.: 74 66 43 834 / e-mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl
www.ksiaz.walbrzych.pl

Stado Ogierów Książ

Stado Ogierów Książ to kompleks obiektów, które powstały po przeprowadzonej przed I wojną światową przebudowie wcześniejszych (z I poł. XIX w.) zabudowań folwarku gospodarczego. Szczególnie interesujące są: powozownia oraz kryta ujeżdżalnia o pow. 800 m² zbudowana w całości z drewna modrzewiowego, którą zalicza się do najpiękniejszych w Europie. Stado Ogierów Książ jest znanym ośrodkiem hodowli koni zarodowych rasy śląskiej i półkrwi angielskiej, uznanym ośrodkiem jeździeckim i rekreacyjnym. Odbywa się tu wiele imprez sportowych rangi krajowej i międzynarodowej: m.in. Międzynarodowe Zawody w Ujeżdżeniu (CDI) w lipcu i Mistrzostwa Polski Młodych Koni – SLKS we wrześniu.
Adres: ul. Jeździecka 3, 58-306 Wałbrzych
Informacja dla zwiedzających: tel.: 74 840 58 60 / e-mail: biuro-ksiaz@stadoksiaz.pl
www.stadoksiaz.pl

Palmiarnia

Najstarsza w Polsce, zbudowana w latach 1911 – 1914 roku przez Jana Henryka XV Hochberga właściciela Zamku Książ i Pszczyny, który w ten oryginalny sposób trwale obdarował kwiatami swoją piękną angielską żonę Marię Teresę of Pleas zwaną „Daisy” czyli „Stokrotka”. Wybudowana w pobliżu Zamku Książ spełniała funkcję „zimowego ogrodu” i miała za zadanie dostarczenie wrażeń estetycznych – była miejscem spotkań, rautów i koncertów. Palmiarnia jako obiekt imponuje rozmiarami – sama kopuła ma 15 m wysokości, a ściany zostały wyłożone lawą pochodzącą z wulkanu Etna na Sycylii. Miłośnicy unikatowej roślinności oraz oraz zwolennicy flory tropikalnej mogą podziwiać około 80 gatunków roślin z całego świata zgromadzonych na powierzchni ok. 1900 m2. Najatrakcyjniej prezentuje się aleja palmowa, gdzie zobaczyć można sprowadzone jeszcze przez fundatora ponad 120 – letnie okazy Palmy daktylowej osiągające wysokość 12 metrów oraz królową palm „Kencję”, przyciąga także uwagę „ogródek kaktusowy” z olbrzymimi Agawami amerykańskimi.
Adres: ul. Wrocławska 158, 58-306 Wałbrzych Informacja dla zwiedzających: tel.: 74 666 33 15 / e-mail: jackiewicz@ksiaz.walbrzych.pl 
www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/palmiarnia

Wałbrzyski Rynek

to miejsce, gdzie w przeszłości odbywały się cotygodniowe targi.
W pierwszej połowie XVIII wieku pośrodku placu rynkowego stała drewniana budowla ratusza, a dookoła znajdowały się budki handlowe i kamienice z podcieniami. Do dziś na szczególną uwagę zasługują trzy najstarsze: Dom pod Kotwicą, Dom z Trzema Różami oraz Kamienica pod Atlantami pochodzą z czasów największego rozkwitu handlu płótnem, zaś w kamienicach nr 5 do 9 mieściły się niegdyś winiarnie, w których pijał wino wielki Goethe goszcząc w 1790 r., Obecny wygląd rynku jest efektem prac restauratorskich, które miały miejsce w ostatnich latach.

Stara Kopalnia

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to jeden z najcenniejszych zabytków kultury technicznej na świecie. Nowoczesny obiekt powstał na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego Julia. Po rewitalizacji zakończonej w 2014 roku otwarto miejsce, którego głównym celem jest pielęgnacja górniczych tradycji. Na terenie obiektu dostępna jest trasa turystyczna licząca aż 2,5 km, która w całości pokazuje kopalnianą infrastrukturę. Znajdują się na niej takie atrakcje jak chodnik podziemny, maszynownia i budynek warsztatów mechanicznych (kuźnia, hala tokarek i frezarek) z oryginalnymi maszynami wspomagającymi wydobycie węgla w czasach funkcjonowania kopalni.

Podczas zwiedzania turyści mogą zobaczyć także lampownie zawierającą liczne eksponaty oraz wieżę widokową, z której rozciąga się fantastyczny widok nie tylko na 4,5 hektara całej kopalni, ale również na pobliskie góry. Przewodnikami w Starej Kopalni są byli górnicy wałbrzyskich kopalń, którzy z ogromną pasją opowiadają o swojej pracy. Zwiedzanie jest świetną atrakcją, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, które mogą zobaczyć jak pracowała kiedyś kopalnia. Instytucja prowadzi też działalność edukacyjną - bogata oferta zajęć skierowana jest do dzieci w różnorodnych kategoriach wiekowych i pozwala w łatwy sposób poznać górnicze tradycje. Oferta zawiera zarówno zajęcia muzealne, jak i warsztaty ceramiczne w Centrum Ceramiki Unikatowej oraz gry terenowe na cały obiekt. Ponadto Stara Kopalnia jest miejscem licznych wystaw artystycznych, w przestrzeniach obiektu prezentowane były prace znanych i cenionych polskich artystów.

W budynku historycznej Sztygarówki, obecnie pełniącym funkcję Welcome Center znajduje się punkt informacyjny, kasy biletowe, kawiarnia i pokoje noclegowe.

GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek - Niedziela 10:00 - 18:00
Ostatnie wejście na zwiedzanie z przewodnikiem 16:00

KONTAKT I REZERWACJA:
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, ul. Wysockiego 29, Wałbrzych
www.starakopalnia.pl
e-mail: recepcja@starakopalnia.pl, tel. +48 74 667 09 70

Bądź na bieżąco z informacjami ze Starej Kopalni:

• Facebook https://www.facebook.com/starakopalnia/
• Instagram/Stara Kopalnia
• YouTube https://www.youtube.com/channel/UCVFUhh5Qf1nHQy5hhWC-P8w

Pałac Albertich

Pałac Albertich został zbudowany w latach 1801 – 1803 na planie litery U w stylu klasycystycznym według projektu L.Niederräckera (ucznia C.G Langhansa) jako pałacyk zamożnego mieszczanina. Jest obiektem trzyskrzydłowym z otwartym dziedzińcem obramowanym dwoma skrzydłami bocznymi. Nazwa pałacu wzięła się od nazwiska jego późniejszego właściciela, kupca Albertiego, który uruchomił w Wałbrzychu pierwszą mechaniczną tkalnię.
W 1908 r. powstało tu muzeum założone przez niemieckie towarzystwo regionalne „Altertumsverein für das Waldenburger Gebirgsland” (Towarzystwo Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej), które od 1926 roku jest własnością miasta. Pałac znajduje się na trasie spacerowej „Szlakiem Starego Grodu”. Obecnie mieści się tu Muzeum Porcelany.
Adres: ul. 1 Maja 9, 58-300 Wałbrzych
Informacja dla zwiedzających: tel.: 74 664 60 30-31 / e-mail: muzeum@muzeum.walbrzych.pl
muzeum.walbrzych.pl

Kościółek pw. Matki Boskiej Bolesnej

zbudowany w 1305 r., gruntownie przebudowany w stylu barokowym ok. 1720 r. - dawny kościół grzebalny.
Według legendy jest to miejsce dające początek leśnej osadzie, z której powstał Wałbrzych.

Wałbrzych, Pl. Kościelny/ ul. 1 Maja


Neogotycki katolicki kościół pw. Aniołów Stróżów

zbudowany w latach 1899-1904 na miejscu renesansowego kościółka z 1438 r.
Wałbrzych, ul Moniuszki (w pobliżu Rynku)

 

Klasycystyczny kościół ewangelicki

zbudowany w latach 1785-88 wg projektu architekta J.G. Langhansa, twórcy berlińskiej Bramy Brandenbuskiej.
Wałbrzych, Pl. Kościelny

Dawny pałac rodu Czettritz'ów 

zbudowany w latach 1604-1628, obecnie siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.
Ul. Zamkowa 1

Wszystkich spragnionych zdrowego wysiłku, aktywnej turystyki, i tych szukających wytchnienia i spokoju w kontakcie z przyrodą i zabytkami, zapraszamy na Ziemię Wałbrzyską.

Prześlij zdjęcie, zgarnij nagrody
Go to airqualityapp Go to facebook Go to twitter