Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Co zrobić, gdy spotkasz dzika w lesie?

Co zrobić, gdy spotkasz dzika w lesie?

Co zrobić, gdy spotkasz dzika w lesie?

1.Nie panikuj. Dzik nie przyszedł do miasta po to, by cię zaatakować, a po to, by się najeść. Wiele dzików jest przyzwyczajonych do obecności człowieka do tego stopnia, że nawet nie zwrócą na niego uwagi.

2. Jeśli dzik cię nie zauważył, po prostu się oddal lub obejdź dzika szerokim łukiem. Natomiast, jeśli dzik patrzy na ciebie, zastygnij na chwilę w jednej pozycji. Wzrok dzików jest wrażliwy na ruch, ale nie na obiekty, które pozostają w bezruchu. Jeśli dzik nie będzie tobą zainteresowany, powoli odejdź.

3. Jeśli spotkasz w mieście lochę z warchlakami, to pod żadnym pozorem do nich nie cmokaj, nie próbuj ich głaskać, fotografować i dawać im jedzenia. Wycofaj się powoli, a w razie pogoni, zacznij uciekać zmieniając nagle kierunki lub schowaj się w bezpiecznym miejscu.

4. Przebywając z psem w miejscach, gdzie może dojść do spotkania z dzikiem, należy bezwzględnie trzymać swoje zwierzę na smyczy – obecność psa oraz sprowokowanie dzika może poskutkować śmiertelnym atakiem na psa.

5.Żeby zmniejszyć ryzyko spotkania dzika, należy utrzymywać czystość i porządek na terenach swoich nieruchomości, nie wolno wyrzucać żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych, kosze na śmieci w okolicy gospodarstw domowych powinny być zamykane, aby dzik nie mógł się do nich dostać i nie wyczuł zapachu pożywienia.