Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Dwa wernisaże w jeden weekend w Starej Kopalni

Stara Kopalnia
Dwa wernisaże w jeden weekend w Starej Kopalni

Anna Bem – Borucka oraz wielki mural na placu eventowym Starej Kopalni będą bohaterami najbliższych artystycznych wydarzeń w wałbrzyskiej instytucji kultury.

Już jutro 1 października o godzinie 18:00 w części plenerowej Starej Kopalni oraz w sali wystawowej Galerii Sztuki Centrum Ceramiki Unikatowej odbędzie się wernisaż wystawy Anny Bem – Boruckiej. Particula Veri/ cząstka prawdy to instalacja, która składa się z ekspozycji plenerowej oraz wewnętrznej. Kamienne rzeźby artystki tworzą labirynt między budynkami Starej Kopalni, przez który przejdą również turyści i uczestnicy wydarzeń odbywających się w instytucji. Każdy kto odwiedzi przestrzenie Centrum Ceramiki Unikatowej zobaczy niepowtarzalny zbiór prac malarskich na papierze czerpanym. Dzieła artystki z Gdańska, współorganizowana przy współudziale tamtejszej ASP będzie dostępna do obejrzenia w Wałbrzychu do 9 grudnia 2021 roku.

Długo wyczekiwany wernisaż - oficjalna prezentacja ukończonego w całości muralu nawiązującego do historii i tradycji Wałbrzycha odbędzie się w niedzielę 3 października o godzinie 17:00. Projekt, którego finał wieńczy namacalne dzieło, zostanie oficjalnie zaprezentowany w obecności artystów Kaliny Bańki – szkło, Łukasza Karkoszki – ceramika, Roberta Kukli – twórcy murali miejskich oraz biorącej udział w projekcie „Poszukaj Mistrza w sobie” - młodzieży ze szkół średnich Wałbrzycha i Szczawna Zdroju. Mural oraz warsztaty mogły zostać zrealizowane dzięki dofinansowaniu projektu przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Przedsięwzięcie rozpoczęło się w czerwcu od wykładów z ww. artystami, konkursem prac, a następnie udziałem najzdolniejszej młodzieży w trwających przez całe wakacje oraz wrzesień warsztatów artystycznych. Na koniec po nabyciu umiejętności i wiedzy – młodzież została zaproszona do współtworzenia elementów powstałego muralu.

W przestrzeniach Galerii Sztuki Współczesnej w Starej Kopalni nadal dostępna jest wystawa prac w szkle Pauliny Komorowskiej Birger „Bric-a-brac”. Wszystkie prace są dostępne dla odwiedzających codziennie w godzinach od 10 do 17.


Anna Bem