Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Stara Kopalnia od weekendu do weekendu !

edd
Stara Kopalnia od weekendu do weekendu !

Europejskie Dni Dziedzictwa, pokazy artystyczne dzieci w ramach Brave Kids, specjalny taniec dla dziedzictwa w ramach Work it out, pokazy wypału ceramiki na placu przed Sztygarówką. To tylko część wydarzeń, jakie czekały na odwiedzających Starą Kopalnią w Wałbrzychu w miniony weekend. A kolejny zapowiada się mocno muzycznie i rodzinnie.

Odwiedzający największą industrialną atrakcję turystyczną regionu występami artystycznymi mogli zachwycić się już w piątek po południu. Wszystko za sprawą kolejnych fascynujących występów młodych artystów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Brave Kids. W Sali Łańcuszkowej tym razem wystąpiła grupa z dalekiej Etiopii, która zaprezentowała pokaz akrobatyki cyrkowej. Wstęp na wydarzenie był bezpłatny.

Sobota to w wałbrzyskiej Starej Kopalni przede wszystkim inauguracja tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Rok 2021 to wydarzenie pod wspólną nazwą „Smaki dziedzictwa”.
Z tej okazji przez cały weekend w kawiarni Sztygarówka każdy zwiedzający mógł skorzystać ze specjalnego rabatu na górnicze przysmaki, a w niedzielę dodatkowo odbył się pokaz wypału ceramiki przygotowany przez instruktorów Centrum Ceramiki Unikatowej działający w Starej Kopalni. Nie tylko można było zobaczyć niezwykły proces wypału metodą raku na własne oczy, ale również zakupić wykonane na oczach turystów naczynia. Wśród nich znalazły się m.in. miseczki, kubki, czy czarki. EDD potrwają w wałbrzyskiej kopalni do czwartku. W tygodniu ich głównymi obchodami będzie seria zajęć i warsztatów edukacyjnych dla szkół, podczas których dzieci i młodzież będą miały okazję wykonać m.in. projekt dekoracji porcelany na kartce papieru, który później przeniosą na talerz i zabiorą na pamiątkę, ponadto, stworzyć mapę kulturową Wałbrzycha, zobaczyć prezentacje multimedialne dotyczące kulturowej tożsamości Wałbrzycha, czy uczestniczyć w specjalnie przygotowanej grze terenowej.

W niedzielę Stara Kopalnia już kolejny raz, jak co roku przystąpiła do akcji tańca dla dziedzictwa. Od 2015 roku górnicza atrakcja widnieje na mapie szlaku największej sieci turystycznej w Europie - ERIH. Poprzemysłowe atrakcje z całej Europy raz w roku przystępują do wspólnej akcji tańca dla dziedzictwa #work it out łącząc się poprzez przekaz na żywo. Wałbrzyską kopalnię reprezentował zespół taneczny Cordex, który dokładnie o 15:00 rozpoczął tegoroczny występ w industrialnych przestrzeniach hali warsztatów mechanicznych.

Niezwykle ciekawie zapowiada się również kolejny weekend 17-19 września w Starej Kopalni. Na plenerowej scenie w piątek i niedzielę wystąpią raperzy - Paluch i Guzior - bilety są jeszcze dostępne. Stoisko instytucji będzie można znaleźć na Dniach Dolnego Śląska we Wrocławiu, czy Pikniku Ekologicznym z Radiem Zet w wałbrzyskim śródmieściu. W niedzielę 19 września kopalnia ponownie zaprasza na cieszące się sporym zainteresowaniem - Rodzinne niedziele. Wyjątkowe zwiedzanie z animatorem i zajęciami dla rodzin z dziećmi. Wrześniowa edycja poświęcona będzie udziałem zwierząt w pracy kopalni. Specjalna trasa zwiedzania zakończy się wspólnymi warsztatami rodziców z dziećmi, podczas których wykonają wybrane zwierzątka wykorzystując żołędzie, kasztany, czy plastelinę. Udział w wydarzeniu jest płatny. Bilety w cenie 22 zł od osoby są dostępne na stronie internetowej lub w kasach Starej Kopalni.

Nadal w przestrzeniach Starej Kopalni dostępna jest wystawa na szkle Bric-a-Brac Pauliny Komorowskiej Birger. Galeria Sztuki Współczesnej z wystawą jest czynna codziennie w godz. 10.00-17.00, a wstęp na nią jest bezpłatny.