Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Wydarzenia w Starej Kopalni

Harmony
Wydarzenia w Starej Kopalni

Otwarcie wystawy Bogdana Konopki, nocne zwiedzanie zakończone biesiadą górniczą i romantyczny wieczór poetycki w Sztygarówce – tak można podsumować pierwszy tydzień ferii w Starej Kopalni. W tym tygodniu instytucja zaprasza na kolejne wydarzenia.

Święto Zakochanych, które miało miejsce w ubiegły piątek rozpoczęło się w Starej Kopalni od kawiarenki poetyckiej w Sztygarówce. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję posłuchać najpiękniejszych wierszy i piosenek o miłości w wykonaniu Artura i Sandry Ciempa oraz kilku zaproszonych gości.

W tym samym dniu odbyła się kolejna edycja Nocnego Zwiedzania z pracami górniczymi. Uczestnicy mieli okazję do poznania tajników pracy górnika, w które wprowadzali ich przewodnicy-byli górnicy. Po dwugodzinnym zwiedzaniu przyszedł czas na biesiadę górniczą. Nie zabrakło wspólnych śpiewów, górniczych zwyczajów i anegdot oraz przede wszystkim doskonałej zabawy.

W piątek rozpoczął się IV Wałbrzyski Weekend Fotografii. W ramach tego wydarzenia przez cały weekend w wałbrzyskich instytucjach odbywał się różnorodne wystawy fotograficzne – m.in. w Muzeum Porcelany czy w Bibliotece Pod Atlantami. W Starej Kopalni miał miejsce wernisaż wystawy Bogdana Konopki „Lekcje ciemności w Wałbrzychu”. W otwarciu ekspozycji wziął udział dyrektor instytucji Jan Jędrasik, kierownik Centrum Ceramiki Unikatowej Piotr Micek, kurator wystawy Jarosław Michalak, żona zmarłego w zeszłym roku artysty Jacqueline Konopka, wybitny fotograf Paweł Żak oraz przedstawiciele Leica Gallery Warszawa, z której została wypożyczona wystawa artysty. Po wernisażu odbyło się spotkanie z Jacqueline Konopka w Kawiarni Sztygarówka. Ekspozycję można oglądać codziennie do 10 maja, wstęp wolny.

W tym tygodniu Stara Kopalnia zaprasza na kolejną wystawę – 21 lutego w przestrzeniach obiektu zagości ekspozycja Marcina Ryczka „Harmony”. Prace artysty prezentowane były na wielu wystawach, m.in. w Japonii, USA, Niemczech, Indiach, Anglii, Austrii, Włoszech, Serbii, Tajwanie i Francji, znalazły się na łamach największych światowych magazynów, dzienników i serwisów internetowych, m.in. The Guardian, The Telegraph, Der Spiegel, Yedioth Ahronoth, La Repubblica, Politiken, Athens Voice oraz National Geographic.

Fotografie artysty mają charakter metaforyczny, wieloznaczny i uniwersalny, przez co pobudzają wyobraźnię, zachęcając widza do refleksji i własnych interpretacji. Integralną częścią wystawy będą stanowić 1000 żurawi origami, które powstały podczas bezpłatnych warsztatów w Starej Kopalni. Organizatorami wystawy są Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Muzeum KUL, a kuratorem wystawy jest dr Krzysztof Przylicki. Partnerem warsztatów origami jest Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, a mecenasem warsztatów: Daicel Safety Systems Europe z Żarowa oraz Toyota Motor Manufacturing Poland z Wałbrzycha.

Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 17.00 – wstęp wolny.

W tym tygodniu, 20 lutego o godzinie 19.00 na scenie Starej Kopalni wystąpi duet Karaś/Rogucki. Kuba Karaś odpowiada w tym tandemie za produkcję, a Piotr Rogucki zajmuje się tekstami, a obaj dopieszczają muzykę.
Z pozoru karkołomne połączenie dwóch odmiennych wrażliwości i metryk dało harmonijny efekt w postaci materiału, który z początkiem 2020 roku ujrzał światło dzienne w formie albumu. Singiel „Bolesne strzały w serce” to pierwszy singiel zapowiadający wspólny album.

Koncert odbędzie się w Klubie Muzycznym Montownia, bilety dostępne na biletyna.pl.

W piątek 21 lutego w Sali koncertowej wystąpi przedstawiciel polskiej sceny hip hopowej – Tymek. Bilety na wydarzenia zostały wyprzedane – w tym tygodniu na profilu Starej Kopalni zostanie zorganizowany konkurs, w którym nagrodą będą bilety na koncert Tymka oraz Karasia/Roguckiego.

Do końca bieżącego tygodnia w budynku B10 można oglądać wystawę pająków i skorpionów, na której znajduje się aż 35 żywych okazów. O każdej pełnej godzinie śmiałkowie mogą potrzymać pająka na ręce, a opiekun ekspozycji odpowie na wszystkie pytania. Wydarzenie jest biletowane.

W kolejnym tygodniu, 28 lutego, odbędzie się wernisaż wystawy studentów Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy, z pracowni profesora Stanisława Bracha. W tym samym dniu o godzinie 20.00 na scenie Starej Kopalni wystąpi raper Kali. 29 lutego o godzinie 18.00 w Kawiarni Sztygarówka odbędzie się spotkanie z autorem bloga Wyprawy Leona, który opowie o swojej fascynacji podziemnym światem, która zaczęła się w wieku 16 lat. Wstęp na spotkanie jest wolny.